תביעות ביטוח לאומי

משרד עוה"ד קובריגה – מגל הינו משרד עו"ד מומחה לתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי בתחום ענף נפגעי עבודה: תאונות עבודה, מחלת מקצוע וענף נכות כללית.

משרדנו ילך אתכם יד ביד, לאורך כל הדרך, החל מאיסוף החומר הרפואי, הגשת התביעה כנגד הביטוח הלאומי ועד לייצוגכם בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי. אנחנו כאן בשבילכם ואתכם.

אם הנכם מתלבטים או אינכם בטוחים אשר לזכאותכם ומה נדרש כדי להשיג את מלוא זכויותיכם בביטוח הלאומי, צרו עמנו קשר ועו"ד המתמחה בטיפול תביעות נגד ביטוח לאומי ישמח לסייע לכם.

מה ההבדל בין תאונות עבודה למחלת מקצוע?

תאונות עבודה ומחלת מקצוע

על פי חוק הביטוח הלאומי, פגיעה בעבודה היא תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לנפגע תוך כדי ועקב עבודתו, לרבות בדרך אליה ובדרך חזרה ממנה, בנסיבות המפורטות בחוק. כך, לדוגמה, אם אירעה לך תאונה בדרכך למקום העבודה, בדרך הרגילה בה אתה נוהג לנהוג, התאונה תיחשב לתאונת עבודה.

מחלת מקצוע היא מחלה שחלה בה הנפגע עקב עבודתו. כלומר, הנפגע חלה בשל אופי עבודתו ו/או תנאיה וזאת בהתאם לרשימת המחלות כקבוע בתקנות. לדוגמה, אם נגרמה לך פגיעה בשמיעה עקב חשיפה ממושכת לרעש מזיק במקום העבודה וזאת ומאחר ולא עבדת עם אמצעי מיגון מתאימים, פגיעה זו תוגדר כמחלת מקצוע.

כיצד מומלץ לפעול לאחר פגיעה בתאונת עבודה?

1.     עליך להגיש תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה. דמי הפגיעה נועדו לפצות אותך על אובדן הכנסה עקב פגיעתך,  והם משולמים בגין התקופה שלא עבדת כלל ונזקקת לטיפול רפואי, ולכל היותר עד 91 יום, ממחרת יום הפגיעה.

2.    אם תביעתך הוכרה וכושר עבודתך אכן נפגע, עליך להגיש תביעה לקצבת נכות מהעבודה. מומלץ להגיש תביעה זו בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה. התביעה לא תטופל אם קודם לכן לא הגשת תביעה לדמי פגיעה ותביעתך לא הוכרה כתאונת עבודה. כבר בשלב זה, כדאי ומומלץ לפנות לעו"ד ביטוח לאומי המתמחה בנושא.

לתשומת ליבך: גם אם שבת למקום עבודתך, הנך רשאי להגיש תביעה זו.

3.   לאחר הגשת התביעה לקצבת נכות מהעבודה, תזומן לוועדה רפואית המורכבת מרופא אחד או שניים, אשר אינם מועסקים על ידי המוסד לביטוח לאומי ומתמחים בתחום פגיעתך. כך, למשל, אם נפגעת ברגלך, הרופא בוועדה יהיה אורטופד. לוועדה הנך רשאי להגיע עם נציג מטעמך (עו"ד, מתרגם, קרוב משפחה), שיציג את טענותיך במקומך. מניסיוננו, חשוב להגיע עם עו"ד המתמחה בביטוח לאומי ובתאונות עבודה שיוכל להכין אותך ולייצג אותך בוועדה.

4.      בוועדה, ככל הנראה תתבקש לעבור בדיקה רפואית אשר מטרתה לאבחן ולקבוע מהי דרגת נכותך עקב פגיעתך, אם נותרה כזו. כמו כן, ייתכן שתתבקש להמציא מסמכים רפואיים נוספים. במקרה כזה, הוועדה לא תסכם את ממצאיה, ועם קבלת המבוקש תתכנס בשנית ללא צורך בהתייצבותך ותכריע בעניינך.

5.    אם הוועדה תקבע כי מצבך הרפואי טרם התגבש, היא תקבע לך נכות זמנית לפרק זמן של שנה לכל היותר. בתום התקופה, תזומן לוועדה רפואית נוספת. בתקופה זו תשולם לך קצבה בשיעור דרגת הנכות הזמנית.

6.    אם נקבעה לך דרגת נכות זמנית הנמוכה מ-100% ועקב נכותך אינך מסוגל לשוב לעבוד בכל עבודה שהיא ואין לך הכנסה, מומלץ להגיש תביעה ל"נכה נזקק". שם, הוועדה יכולה לפסוק לך נכות זמנית בשיעור של 100%. הנכות הזמנית תיקבע לתקופה של עד 4 חודשים בלבד.

7.      על החלטת הוועדה הרפואית ניתן לערער בפני הוועדה הרפואית לעררים תוך 30 יום מקבלת ההודעה על החלטת הוועדה הרפואית. יש לשים לב לכך כי גם למוסד הביטוח לאומי קיימת הזכות לערער על החלטת הוועדה.

8.      החלטת הוועדה הרפואית לעררים הינה סופית. ניתן לערער עליה בשאלה משפטית בלבד, בפני בית הדין האזורי לעבודה, וזאת תוך 60 יום מקבלת ההודעה על החלטתה.

9.    במקרה של החמרה במצבך הרפואי וקביעת דרגת נכות לצמיתות, הנך רשאי לבקש בדיקה מחודשת של מצבך הרפואי, ובלבד שחלפו 6 חודשים מיום הקביעה האחרונה. בהסכמת רופא מוסמך של המוסד לביטוח לאומי, ניתן לדון בדרגת נכותך מחדש לפני תום 6 החודשים.

שים לב: בקשה לדיון מחודש במצבך, לא תתקבל ללא תעודה רפואית מרופא מוסמך של קופת החולים, המאשרת שמצבך הוחמר עקב פגיעתך בעבודה.

10.  מרגע שהוכרת כנפגע בעבודה, הנך זכאי לטיפול רפואי חינם כל זמן שיידרש טיפול בגין הפגיעה. אם אתה עובד שכיר, לשם קבלת טיפול עליך לפנות לקופת החולים עם טופס פנייה מהמעסיק לקבלת טיפול רפואי הקרוי "ב.ל. 250". עובד עצמאי יקבל טופס בקשה לטיפול רפואי בקופת החולים הקרוי "ב.ל. 283".

11.  במקביל לפנייתך למוסד לביטוח לאומי, כדאי לבדוק באם קיימות ברשותך פוליסות ביטוח פרטיות, שכן, ייתכן מאוד והנך זכאי לפיצוי נוסף עקב התאונה או המחלה. מעבידים רבים מבטחים את עובדיהם בפוליסות ביטוח פרטיות, המזכות את עובדיהם בפיצוי נוסף עקב מחלה או תאונה, כגון פוליסת ביטוח המזכה את העובד בפיצוי עקב אובדן כושר עבודה.

מאחר והטיפול בתביעות כנגד ביטוח לאומי עלול להיות מורכב וכולל בדיקות בוועדות רפואיות ע"י מומחים רפואיים, מומלץ ורצוי להיעזר בעו"ד המתמחה בביטוח לאומי, וכאן משרדנו ישמח לסייע לכם בבירור תביעתכם ומימוש זכויותיכם.

כל האמור באתר זה אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי ו/או חוות דעת מעורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד. אין באמור להיות תוכן מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על מידע זה עושה זאת על אחריותו ועל דעת עצמו בלבד. מומלץ בכל מקרה לפנות לייעוץ משפטי .